Osteopatas D. Petkus: fizinį skausmą dažnai lemia ir psichologinės traumos
Ukrainoje mokslus baigęs osteopatas D. Petkus padės nuo karo bėgantiems žmonėms: negaliu nusisukti nuo to, kas vyksta
Gana įprasta pajutus fizinį skausmą jį numalšinti vaistais. Tačiau ką daryti, jei medikamentinis gydymas nepadeda, o skausmas vis nesitraukia? Išeitimi dažnai tampa alternatyvioji medicina. Ieškodamas pagalbos, žmogus atsiduria prie osteopato kabineto durų. Tad kas yra osteopatija, kokias sveikatos problemas ji gali padėti išspręsti? Ar tikrai gydymas rankomis gali padaryti stebuklus?
Apie osteopatiją, šios metodikos naudą ir galimas skausmo priežastis pasakoja Šiauliuose įsikūrusios „Manualinės terapijos klinikos“ osteopatas Deividas Petkus. Ukrainoje mokslus baigęs osteopatas sako esantis sukrėstas tuo, kas vyksta šioje šalyje ir siūlo pagalbą į Šiaulius atvykstantiems ukrainiečiams.
Kas yra osteopatija? Kaip ja susidomėjote?
Baigiau kineziterapijos studijas, tačiau nesinorėjo sustoti vietoje. Ieškojau galimybių, kur tobulėti, taip atsidūriau Ukrainoje ir šešerius metus koledže studijavau osteopatiją.
Tai netradicinės medicinos sritis, kai pacientas gydomas rankomis. Osteopatija siekiama visapusiškai atstatyti žmogaus pusiausvyrą. Osteopato kabinete apsilanko įvairaus amžiaus, skirtingų nusiskundimų turintys žmonės – nuo kūdikių iki garbingo amžiaus senjorų. Problemos gali būti įvairios: psichologinės traumos, operacijos, sužalojimai po autoįvykių, lūžių, vidaus organų problemos. Lietuvoje osteopatija įteisinta dar palyginti neseniai – nuo 2021 metų liepos 1 dienos.
Kaip dirba osteopatas? Kuo ši metodika skiriasi nuo visiems jau įprasto masažo
Tiek masažuotojas, tiek osteopatas dirba rankomis. Tai turbūt pagrindinis panašumas. Osteopatui svarbus kiekvienas milimetras, tarkim, paodis, oda, raumuo, pasija, kaulas, organas. Kiekvienas seansas yra kitoks. Osteopatas kiekvieną pacientą vertina skirtingai, testuoja jo būklę. Atsižvelgdamas į paciento nusiskundimus, osteopatas pasirenka orientyrą, į ką reikia atkreipti dėmesį. Tada atitinkamai dirbama su pasirinkta metodika ir ta problema sprendžiama. Pvz., jeigu lūžo kaulas, dirbama su ta vieta, kuri buvo pažeista, ir po truputį einama plačiau, apimant artimiausius sąnarius, ir pan
Susirgimo atveju osteopatas ieško vietos, nuo kurios viskas prasidėjo. Siekiama atsakyti į klausimą, kas lėmė dabartinę būseną. Tarkim, galvos skausmai ne visada būna susiję su galva. Šį skausmą gali lemti ir vidaus organai, nugara, juosmuo, kryžkaulis. Ieškant priežasties, galima padėti žmogui sumažinti skausmus.
Kaip osteopatija gali padėti psichologinių problemų turintiems pacientams?
Osteopatija apima visas sistemas. Jeigu mes blogai jaučiamės, nuolat patiriame stresą, mūsų kūnas į tai reaguoja. Tada atsiranda struktūriniai susirgimai, tokie kaip pečių skausmas ir pan. Jeigu pacientas nepatyrė kokios traumos, ar kitokio pečių pažeidimo, dažnai galimatokį skausmą sieti su įtampa. Žmogus blogai jaučiasi, formuojasi įtampa, o tada atsiranda ir fizinis skausmas.
Tam tikra prasme tai lyg psichologinė trauma. Kažkoks svarbus neigiamas įvykis gali lemti skausmo atsiradimą.Tarkim, stirpus išgąstis. Žmogus išsigąsta, o jo kūnas patiria šoką. Nuo to šoko kūnas įsitempia ir negrįžta į pradinę padėtį. Ta įtampa išlieka. Tada ir atranda fizinis skausmas. Dažnai nugaros, ar pečių.
Būna, kad ateina žmogus ir sako „Negaliu atsipalaiduoti“. Jis, atrodo, stengiasi, medituoja, lankosi ir masažo kabinete, bet atsipalaiduoti vis nepavyksta. Osteopatas, parinkęs tinkamą metodiką, gali padėti šią problemą išspręsti.
Ar seanso metu palaikote pokalbį su pacientu? Kiek problemai išspręsti svarbus yra paciento išsipasakojimas?
Išsipasakojimas yra osteopato darbo metodo dalis. Tai svarbu ne tiek osteopatui, kiek pačiam žmogui, nes tada jis pats suvokia savo fizinio skausmo kilmę, pradeda suprasti, kas lėmė dabartinę jo būseną.
Pasitaiko atvejų, kai klausantis žmogaus, supranti, kad jam reikia psichologo ar psichoterapeuto pagalbos. Mes bendradarbiaujame su visais gydytojais ir esame medicinos dalis, todėl jei jaučiame, kad mūsų taikomos metodikos nepakanka, visada rekomenduojame apsilankyti pas tos srities specialistą.
Kada galima sulaukti pagerėjimo? Ar po pirmojo apsilankymo žmogus jau jaučia teigiamus rezultatus?
Dalis pacientų iš karto pajaučia, kita dalis – tik per laiką. Vasarą kreipėsi tėvai su kūdikiu, kuriam buvo įtariamas raidos sutrikimas. Vaikas nesivartė. Užteko vieno seanso. Kitą dieną tas kūdikis pradėjo verstis.
Iš praktikos galiu pasakyti, kad vienas žmogus iš karto pajaučia pagerėjimą, kitam prireikia kelių dienų, ar savaitės. Būna kad skausmas dingsta, bet po kelių dienų vėl atsiranda. Nėra bendros taisyklės ir universalaus recepto. Kiekvienas atvejis individualus.
Šiuo metu viso pasaulio akys nukreiptos į karą Ukrainoje. Jūs ten baigėte mokslus, kaip reaguojate į tai kas ten vyksta?
Ukrainoje praleidau šešerius metus. Tai buvo nuostabus laikas! Todėl iki šiol negaliu patikėti tuo, kas ten dedasi šiuo metu. Karas sukrėtė iki širdies gelmių. Negaliu nusisukti! Ten mano koledžas, kurį baigiau, draugai, dėstytojai, draugų draugai. Šiuo metu tiems kurie bėga nuo karo, reikalinga mano, kaip osteopato, kineziterapeuto pagalba. Esu pasiruošęs ją suteikti į Šiaulius atvykusiems ukrainiečiams.
UAB „Manualinės medicinos klinika“ nenusisuka nuo per karą Ukrainoje nukentėjusių žmonių.
New Paragraph


