LT / EN
Manualinės medicinos klinika naujienos

 

 

TAIKOMOJI KINEZIOLOGIJA - MENAS IR MOKSLAS "BENDRAUTI" SU ŽMOGAUS ORGANIZMU
TAIKOMOJI KINEZIOLOGIJA - MENAS IR MOKSLAS "BENDRAUTI" SU ŽMOGAUS ORGANIZMU
2011-01-16 17:02


TAIKOMOJI KINEZIOLOGIJA - MENAS IR MOKSLAS "BENDRAUTI" SU ŽMOGAUS ORGANIZMU


Pasaulinėje reabilitacijos praktikoje naudojama daugelis metodų nervų ir griaučių-raumenų sistemoms vertinti. Vienas jų taikomoji kineziologija (angl. Applied Kinesiology) - tai diagnostinė technika, kurios dėka galima išsiaiškinti organizmo sutrikimus, remiantis raumenų tonuso ir jėgos pokyčiais. Taikomosios kineziologijos tikslas - tirti organizmo funkcinius pakitimus (mechaninius, cheminius, energetinius). Susirgimo priežastis diagnozuojama testuojant raumens tonusą ir jėgą, kurie susiję su organais, slanksteliais, meridianais, emocijomis, cheminiu (vitaminų, mineralų, mikroelementų) disbalansu. Specialistas taip pat gali nustatyti streso, intoksikacijos būseną. Taikomojoje kineziologijoje, siekiant diagnozuoti organizmo sutrikimo priežastį, taikomi mechaniniai (alopatija - gydymas vaistais, fitoterapija - gydymas žolėmis), energetiniai metodai (homeopatija, akupunktūra, aromoterapija, šviesos terapija). Kineziologija - geriausias būdas raumenų skausmo sindromams gydyti.
Taikomosios kineziologijos pradžia laikomi 1964 metai. Jos pradininkas George J. Goodheart‘as tuo metu teigė, kad kūnas niekada nemeluoja. Šiuo teiginiu vadovaujasi ir šių dienų taikomosios kineziologijos specialistai. Tuo įsitikina ir pacientai patekę į šių specialistų rankas. Pagrindinė testavimo technika naudojama taikomojoje kineziologijoje yra manualinis raumenų testavimas. Manualinis raumenų testavimas yra mokslas ir menas. Kad pasiekti tikslių rezultatų, testuotojas turi išmanyti anatomiją, fiziologiją, raumenų funkcijų neurologiją, o raumenys turi būti testuojami laikantis tikslaus protokolo.
George J. Goodheart šio metodo pradininkas dar XX amžiaus septintajame dešimtmetyje išsiaiškino, kad koreguojant kūno struktūrinius (kaulų, raumenų, sąnarių ir kt.) pusiausvyros sutrikimus galima sumažinti arba pašalinti dauguma sveikatos problemų. Struktūrinė pusiausvyra, optimali kūno dalių laikysenos padėtis yra manualinės terapijos tikslas. Bet struktūrinė pusiausvyra niekada nebus, jei raumenys bus per daug įtempti ar atsipalaidavę.
Taikomoji kineziologija dar yra vadinama funkcine medicina. Funkciniai organo sutrikimai - tai jo endoritmo sutrikimai. Sumažėjęs organo aktyvumas, sąlygoja kompensacinę perkrovą gretimuose organuose. Perkrova pasireiškia susirgimų pavidalu emociniame, cheminiame, mechaniniame lygmenyje. Bet kokio susirgimo atveju būna funkcinių sutrikimų: sąnarių judrumo apribojimas, raumenų spazmai, uždegimas, depresija.


Galima sakyti, kad specialistas išmanantis taikomąją kineziologiją, į žmogaus kūną žiūri kaip į tobulą sistemą, kuri dirba nepriklausomai nuo mūsų sąmonės. „Kūnas - pati save sureguliuojanti sistema. Pavyzdžiui, imuninė sistema naikina mikrobus, kepenys ir inkstai šalina toksines medžiagas. Kūnas geriau už jo savininką žino kas jame vyksta šiuo momentu ir ko reikia, kad jis galėtų gerai funkcionuoti" - tai pagrindinis taikomosios kineziologijos teiginys. Kūnas pats save gydo, jeigu nesutrikę ar nesutrikdyti savireguliacijos mechanizmai. Bet būna taip, kad organizmui trūksta vidinių resursų.
Taikomosios kineziologijos specialistai nustato ir gydo judamojo aparato pažeidimus (osteochondrozę, skausmus juosmenyje, kryžkaulyje, kojose, pečių srityje ir kt., stuburo išvaržą, artrozę, kraujotakos sutrikimus), nervų sistemos negalavimus (psichosomatines ligas, vegetacinius sutrikimus, neuralgijas, neuropatijas, lėtinio nuovargio sindromą, ir kt.), įvairius virškinamojo trakto, širdies ir kraujagyslių, kvėpavimo takų, ginekologines, odos ligas.
Bendravimas su kūnu vyksta per raumenis. Kiekvienas raumuo turi ryšį su atitinkamu organu, slanksteliu. Tyrinėdami raumenų jėgą ir tonusą, specialistas gauna informaciją apie vidaus organų būklę. Jeigu raumuo stiprus - organas sveikas, jeigu silpnas - yra sutrikimas. Raumenų testavimas yra gana paprastas būdas, bet reikalauja gilių žinių ir įgūdžių. Aptiktas problemas galima patvirtinti kompiuterine tomografija (TK) ir kitais tyrimais. Tada ir gali padėti taikomosios kineziologijos specialistas, suprantantis kūno kalbą ir mokantis su juo „kalbėtis".


Plačiausiai taikomosios kineziologijos žinias taiko neurologai, osteopatai, tačiau vis daugiau besidominčių atsiranda ir kitų medicinos sričių specialistų - tai kineziterapeutai, ginekologai, psichologai, gastroenterologai ir net stomatologai. Lietuvoje, tiesa, tokių specialistų yra vos keli, bet sistemingai organizuojami seminarai surenka vis daugiau norinčių pritaikyti šias metodikas savo medicininėje praktikoje.
Džiugu informuoti, kad straipsnyje minėta metodika minėtas ligas, negalavimus diagnozuoja ir gydo Šiaulių mieste neseniai įsikūrusioje Manualinės medicinos klinikoje. Naujos įstaigos steigimą inicijavo profesionalių plataus profilio medicininės reabilitacijos paslaugų stoka ir poreikis Šiaulių mieste.


Manualinės medicinos klinikos kolektyvas vadovaujasi principu -
reikia gydyti priežastį, o ne pasekmes.

 

 

Grįžti