LT / EN
Manualinės medicinos klinika naujienos

 

 

Informacija tėveliams auginantiems kūdikį
Informacija tėveliams auginantiems kūdikį
2010-09-02 00:00Informacija tėveliams auginantiems kūdikį
     Šiandieninėje visuomenėje esant tokiai gausybei informacijos apie kūdikių auginimą, vystymąsi, lavinimą, tėveliams besilaukiantiems ar auginantiems kūdikį sunku kartais ir susigaudyti tokioje gausoje informacijos. Patirtis rodo, kad ne visada informacijos šaltiniuose (pvz. knygose, brošiūrose, internetinėje erdvėje) pateikiama informacija teisinga. Dažnai pasitaiko, kad tėveliai linkę skubinti savo mažylių motorinės raidos vystymąsi. Socialiniuose tinkluose mamos lenktyniauja, kurios kūdikis anksčiau atsisės, nuropos, pradės vaikščioti. Tačiau nevisada toks skubėjimas ir mūsų vaikų raidos vystymosi skubinimas naudingas jų esamai ir būsimai sveikatai.

    Dirbant su kūdikiais ir vaikais beveik kiekvieną dieną susiduriu su tėvais, kurie dėl vienokių ar kitokių priežasčių, bando “forsuoti” kūdikio motorikos vystymąsi ne visada teisingomis ir tinkamomis priemonėmis. Tačiau kartais tokie bandymai paskatinti kūdikį atlikti vieną ar kitą judesį, gali duoti daugiau žalos negu naudos. Todėl šiame straipsnyje pateikiami keli patarimai, ko reikėtų vengti ir į ką atsižvelgti auginat kūdikį. Pediatrinėje literatūroje pateikiami šie pagrindiniai motoriniai raidos principai:

  • Judesiai vystosi nuo galvos link kojų, t. y. pirmiausiai kūdikis geba išlaikyti galvą, po to lavėja pečių juostos, nugaros, pilvo ir galiausiais kojų raumenys;
  • Judesiai vystosi nuo kūno vidurio linijos į šalis, t. y. nuo stambiųjų sąnarių (pvz. pečių, klubų) link smulkiųjų (rankų, kojų pirštai).

Pagrindinės tėvų klaidos auginant kūdikį:

  • Neteisingos kūdikio nešiojimo padėtys;
  • Naujagimystės refleksų (automatinio žingsniavimo, refleksinio šliaužimo) skatinimas, kai jie jau turi būti nuslopę (virš 3-4 mėn.);
  • Ankstyvas statymas į vaikštynę. Į vaikštynę kūdikį galima statyti kada jis nuropoja, savarankiškai atsistoja, eina šoniniu žingsniu įsikibęs į baldus. Kitu atveju mes galime pakenkti kūdikio atramos-judėjimo sistemai.
  • Kūdikio ramstymas pagalvėmis ar atrėmimas į sofos atlošą jam sėdint. Tai gali sutrikdyti kūdikio pusiausvyros reakcijų vystymąsi.
  • Ankstyvas statinis krūvis, t. y. kūdikio vedžiojimas už rankų, kol jis dar nevaikšto savarankiškai. Jei kūdikis dar nevaikšto savarankiškai, tai rodo, kad jo griaučių- raumenų ir nervų sistemos dar nėra pasiruošusios ir išsivysčiusios atlikti tokius judesius.

Jeigu Jūsų kūdikis nenori ir/ar negeba gulėti ant pilvo, guli nusisukęs į vieną pusę, septynių mėnesių amžiaus nesivarto sąmoningai nuo nugaros ant pilvo, devynių mėnesių savarankiškai nesėdi, dvylikos mėnesių neropoja, nešliaužia, pusantrų metų savarankiškai nevaikšto, tuomet reikėtų kreiptis į kineziterapeutą, kuris padės išspręsti kūdikio motorikos problemas.


Parengė

Kineziterapeutė Laura Straubergaitė

 

Grįžti